ژست و فیگور عکس کودک

k1

کودکان یکی از لذت‌بخش‌ترین و پاک‌ترین سوژه‌های عکاسی هستند. ثبت احساسات بی‌غل و غش و پاک کودکان و به تصویر کشیدن شادی و سرزندگی کودکانه تجربه‌ای دوست‌داشتنی و خوشایند است.
با این حال رفتار با کودکان نیازمند برخورداری از مهارت‌هایی خاص است. شما به عنوان یک عکاس کودک باید آمادگی و صبر لازم را برای برخورد با افکار خاص دنیای آنان داشته باشید و خود را با رفتار طبیعی آنان سازگار کنید. خیال خامی است اگر فکر کنید که کودک به دقت راهنمایی‌ها و دستورات شما را اجرا خواهد کرد. به همین دلیل است که به احتمال زیاد نمی‌توانید از نمونه‌های ارائه شده تقلب کنید و عیناً این ژست‌ها و فیگورها را در آتلیه عکاسی خود تکرار کنید. اما می‌توانید از این نمونه‌ها ایده بگیرید و طرح‌های متفاوتی را برای عکاسی خلق کنید.

برای مشاهده نمونه کارها و آشنایی با فرآیند عکسبرداری کودک در آتلیه فیلم و عکس خورشید، کلیک کنید.

۱- نکته مهم هنگام عکاسی از کودکان گرفتن تصویر از سطحی هم‌تراز با چشمان‌شان است. در مورد ژست و فیگور عکس کودکتان چیزی را به وی تحمیل نکنید، بگذارید خودش باشد و رفتار، عواطف و حالات طبیعی‌اش را جاودانه کنید.
k22

۲- یک ژست دوست داشتنی برای کودکان. از سوژه عکاسی‌تان بخواهید روی زمین دراز بکشد و از زاویه پایین عکس بگیرید.

آتلیه فیلم و عکس خورشید با در اختیار داشتن تیم طراحی کاملا حرفه ای در زمینه طراحی آلبوم ژورنال و با بهره‌گیری از نرم‌افزارهای اصلی گرافیکی در محیط پیکسل قصد بر این دارد که طراحی بسیار خاص و ویژه ای را به شما عکاسان عزیز ارائه دهد. این مجموعه كليه سفارشات عكاسي، اعم از طراحي عكس در هر سايز سفارشي شما و طراحي آلبوم‌هاي ديجيتال بنا به سايز مورد سفارش شما از سراسر ايران می‌پذیرد و عكس طراحي شده را نهايتا تا ۱۰ روز كاري تحویل می‌دهد.

k3

۳- ژستی فوق‌العاده برای عکاسی از کودکان و نوزادان. سوژه دوست داشتنی‌تان را روی تخت بگذارید و پتو رویش بیاندازید. برای هر چه چشم‌نوازتر شدن عکس مطمئن شوید که رنگ‌های سرویس خواب کاملاً با هم هماهنگ باشد. سفید بهترین انتخاب است.

k4

۴- برای آرام‌تر شدن کودک از او بخواهید تا اسباب بازی مورد علاقه‌اش، مثلاً خرس عروسکی‌اش، را در آغوش بگیرد یا با آن بازی کند.

k5

۵- سعی کنید از کودک در محیط معمول روزانه‌ هنگام انجام فعالیت‌های عادی، مانند سرگرم بازی‌های مورد علاقه بودن، مشق نوشتن یا همانند تصویر زیر زمان نقاشی با آبرنگ، عکس بگیرید. مشغول بودن در محیط‌های آشنا کودک را ترغیب می‌کند تا بهتر با شما همکاری کند و ژست‌های مورد نظرتان را بگیرد.

k6

۶- فکر خوبی است که زمینه را به گونه‌ای فراهیم کنید که کودک با وسایل خودش مشغول باشد و توجهی به شما نکند. نگاه کردن به تصاویر کتاب مورد علاقه یکی از فعالیت‌هایی است که کودک را داوطلبانه در ژستی و فیگوری دلخواه قرار می‌دهد.

k7

۷- حواستان را جمع کنید، لحظه‌ها را شکار کنید و خنده‌های طولانی و فریادهای سرخوشانه کودک را ثبت کنید. چنین موقعیت‌هایی سرشار از احساس و عاطفه‌اند و عکس‌هایی رضایت‌بخش را خلق می‌کند. لطفاً برای لبخند به لب کودک آوردن از حربه کلیشه‌ای گفتن "سیب" استفاده نکنید! با تمام قدرت از خلق احساسات دروغین پرهیز کنید.

k8

۸- از خوراکی‌های خوشمزه برای خوشایندتر شدن ژست عکس‌ کودکتان استفاده کنید. موقعیتی که کودک در حال خوردن شیرینی، بستنی، میوه و... است، سرشار از لحظه‌های ناب عکاسی است.

k9

۹- حباب‌های صابون یکی از اجزا جدایی ناپذیر ژست عکس کودکان هستند. چرا که کودکان عاشق این حباب‌ها هستند و واقعاً از ترکاندن آنها شاد می‌شوند. به علاوه شما می‌توانید با بهره‌گیری از خلاقیت خود و نورپردازی مناسب حباب‌های درخشان بسیار زیبایی را در عکس‌های خود شکار کنید.

k10

۱۰- هنگام عکاسی در فضای باز می‌توانید از کودک بخواهید تا فکر کند که مشغول بازی قایم باشک است و ناگهان از گوشه‌ای خود را نشان دهد. از سوژه خود بخواهید تا پشت چیزی مانند یک درخت بزرگ پنهان شود و سپس از کمینگاه خود سرک بکشد تا لحظه‌ای زیبا و ناب سزاوار ماندگار شدن خلق شود.

k11

۱۱- شن بازی یکی از موقعیت‌های چشم‌نواز عکاسی کودکان است. هنگامی که کودک بازی می‌کند و کاملاً سرگرم است، شما باید در کمین لحظه مناسب بنشینید و به هیچ عنوان بازی وی را به هم نزنید.

k12

۱۲- کودک را به فعالیت وادار کنید، مثلاً توپی به او بدهید تا با آن بازی کند. سپس چشم‌انداز مورد نظر خود را خلق کنید: از پایین و سطح زمین به گونه‌ای عکس بگیرید که توپ شیء اصلی پیش زمینه باشد. یا این که اگر کودک ورزش خاصی را، مانند بسکتبال، فوتبال و تنیس، دنبال می‌کند، می‌توانید با قرار دادن وسایل آن ورزش خاص در صحنه عکس منحصر به فردی را از وی بگیرید.

k13

۱۳- زمین بازی کودکان مکان بسیار مناسبی برای عکاسی در محیط باز است و موقعیت‌های بی‌شماری را برای گرفتن عکس‌هایی پویا از کودک فراهم می‌کند.

k14

۱۴- ژستی بسیار زیبا از مادر و فرزند.

 

۱۵- این موقعیت برای عکس خانوادگی فوق‌العاده است. این عکس را می‌توان در خانه روی تخت و کاناپه یا محیط باز در پارک گرفت. این ایده برای ترکیب‌های گوناگون و گنجاندن تعداد متغیری از اعضا خانواده، از کوچک گرفته تا بزرگ، مناسب است.

k18