ژست و فیگور عکاسی مدلینگ و فشن

ما عکاسان هر روز با چالش‌های گوناگونی روبرو می‌شویم، اما بدون شک یکی از دشوارترین جنبه‌های هنر عکاسی آماده کردن ژست سوژه‌ها است. زمانی که یک مدل برای نخستین بار مقابل لنز دوربینمان می‌ایستد، هر چقدر هم که باتجربه باشد نیاز به راهنمایی دارد. قرار گرفتن یک مدل ناآگاه در مقابل دوربین یک عکاس ساکت، یکی از ناخوشایندترین صحنه‌های جهان را خلق می‌کند. نباید از یاد ببریم که همکاران و مشتریان به ما متکی هستند، بنابراین مسئولیت سنگینی بر دوش ماست، اما با رعایت چند "قاعده اصلی" می‌توان تصویری فوق‌العاده ثبت کرد.

برای مشاهده نمونه کارهای آتلیه فیلم و عکس خورشید در زمینه عکاسی مدلینگ و فشن و آشنایی با فرآیند و جزئیات هر جلسه، کلیک کنید.

نخستین اشتباه


 بارها شاهد بوده‌ایم که مدل‌های تازه کار به طور غریزی دست را روی کمر قرار می‌دهند، چانه را رو به آسمان بلند می‌کنند و در نهایت حالتی تهی و خشمگین را القا می‌کنند و عکاس نیز این حالت را ثبت می‌کند. باید بگوییم که این کار کاملاً اشتباه است. ژست دست روی کمر، کلیشه است و چانه برافراشته، شاید گردن را کشیده نشان دهد، اما تأثیر مثبتی بر خط فک نخواهد داشت. البته راه صحیح وجود دارد، اما عکاس باید فرمان را در دست بگیرد.

1

هدایت کردن ژست و حس مدل


 کارشناسان ما پیش از شروع پروژه عکاسی، تحقیق و برنامه مناسبی را تدوین می‌کنند. عکس‌هایی از ژست‌های الهام‌بخش، برای مثال بریده تصاویری را به مدل‌ نشان می‌دهیم و از وی می‌خواهیم تا آن ژست‌ها را تقلید کند. به‌علاوه در سایت‌هایی مانند گوگل یا پینترست جستجو می‌کنیم و تصاویر تاثیرگذار را ذخیره می‌کنیم.

آتلیه فیلم و عکس خورشید با در اختیار داشتن تیم طراحی کاملا حرفه ای در زمینه طراحی آلبوم ژورنال و با بهره‌گیری از نرم‌افزارهای اصلی گرافیکی در محیط پیکسل قصد بر این دارد که طراحی بسیار خاص و ویژه ای را به شما عکاسان عزیز ارائه دهد. این مجموعه كليه سفارشات عكاسي، اعم از طراحي عكس در هر سايز سفارشي شما و طراحي آلبوم‌هاي ديجيتال بنا به سايز مورد سفارش شما از سراسر ايران می‌پذیرد و عكس طراحي شده را نهايتا تا ۱۰ روز كاري تحویل می‌دهد.

2

امتداد بینی را نگاه کنید

بسیاری از مشتریان فکر می‌کنند که نباید چشمان‌شان را از دوربین بردارند، اما ما در واقع دقیقاً عکس این حالت را ترجیح می‌دهیم. نگاه خیره مدل به دوربین تاثیری منفی بر جنبه زیبایی‌شناختی عکس دارد، بنابراین ما همواره از مدل‌ها می‌خواهیم "امتداد بینی‌شان را نگاه کنند." تا به این ترتیب سفیدی چشم کمتر جلب توجه کند و تاثیر ناخوشایند چرخاندن کره چشم محو شود. از این گذشته ما همواره خواستار دیدن رنگ، کنتراست و ثبت کردن نور در چشمان هستیم، بنابراین اگر مدل به این توصیه ساده گوش کند، نور و رنگ شکار شده تصویری جذاب خلق خواهد کرد.

حرکت دادن شانه‌ها

عکاسان غالباً شانه‌ها را نادیده می‌گیرند، حال آن که شانه‌ها نقش مهمی را در قاب گرفتن چهره ایفا می‌کنند. رو به بالا و جلو حرکت دادن شانه، تفاوت شگرفی را ایجاد می‌کند و زیبایی عکس را صد چندان می‌کند. بالا بردن یک شانه نسبت به شانه دیگر، بُعد و قدرت به تصویر اضافه می‌کند.

چانه رو به بیرون و پایین

دوربین تنها دو بُعد را می‌بیند، بنابراین عکس نمی‌تواند سه بُعدی باشد، مگر آن که به صورت سه بُعدی گرفته شده باشد. بنابراین وقتی مدل چانه را رو به جلو و پایین فشار می‌دهد و چهره را مستقیم رو به دوربین بگیرد، خط فک از منظر عکاس کشیده‌تر می‌شود و خطوط قوی‌تری ایجاد می‌گردد. بااین حال چنانچه قرار به گرفتن عکس نیم‌رخ باشد، در چنین حالتی مدل شبیه به لاک پشتی خواهد بود که سرش را از لاکش بیرون آورده است که مسلماً دلخواه نخواهد بود. عکاسان ما حتماً پیش از پیشنهاد رو به پایین و بیرون گرفتن چانه ؛ وضعیت بالاتنه و طرز ایستادن مدل را در نظر می‌گیرد.

5

باز کردن دهان

باز گذاشتن دهان حس تصویر را کاملاً دگرگون می‌کند. فک‌ها در صورت بسته بودن دهان، به هم فشرده می‌شود و وزن مضاعفی بر کناره‌های صورت تحمیل می‌شود. به علاوه بسته بودن دهان انرژی منفی به تصویر می‌دهد و چشم‌اندازی خنثی، بی‌روح و کسل خلق می‌کند. خط فک در اثر نیمه باز بودن دهان، کشیده می‌شود و بیننده را دوستانه به تماشای تصویر دعوت می‌کند.

6

تکان دادن پای بی‌حرکت

کفش‌ها بخش جدایی ناپذیری از عکاسی فشن هستند که غالباً نادیده گرفته می‌شوند، چون حالت دادن به پاها چندان آسان نیست. بنابراین بسیاری از عکاسان تمایلی به گرفتن عکس تمام قد ندارند و تنها از سه چهارم بالایی بدن عکس می‌گیرند. اما وقتی می‌خواهیم عکس تمام قد بگیریم و کفش‌ها را نشان دهیم، حرکت کار را تکمیل خواهد کرد. پس از مدل می‌خواهیم حرکت کند، بپرد، راه برود، به جلو خیز بردارد و پای بی‌حال و ثابت را تکان دهد. رو به جلو راه رفتن یا رو به عقب و جلو حرکت کردن مداوم، یکی از نقاط شروع آسان است.

7

رقص دست

دست‌ها یکی از چالش برانگیزترین جنبه‌های ژست گرفتن هستند و اگر حالتی نامناسب داشته باشند عکس را کاملاً خراب خواهند کرد. مدل باید دست‌ها را شل کند و گویی که در حال رقص باله است، انگشتان را با ظرافت باز کند و به آرامی آن‎ها را از مفصل‌ها خم کند. از این مرحله به بعد دست‌ها، بسته به نظر عکاس و زیبایی عکس در موقعیت مناسب قرار داده می‌شود. گذاشتن دست زیر چانه، روی شانه، روی پهلو یا درون موها از جمله ژست‌های متداول به شمار می‌رود.

8

همه چیز در مورد ظرافت

بیجا نیست اگر بگوییم که موفقیت یک عکس به تمامی، وابسته به باریک بینی عکاس و جزییات ظریف عکس است. مهم این است که مدل آهسته و شیطنت‌آمیز حرکت کند، چرا که ژست‌ها و حرکت‌های بزرگ تأثیری منفی دارد. زمانی که ژستی قوی را برمی‌گزینیم، آخرین خواسته ما، حرکت نمایشی و تغییر چشمگیر بدن یا چهره مدل خواهد بود. بنابراین باید از مدل بخواهیم تا گام‌هایی کوچک بردارد و تنها تغییرهای ملایمی را در حالت بدن‌ ایجاد کند.

9

نشستن و صحبت کردن

اشتباه رایج بسیاری از عکاسان این است که قد خود را کاملاً نادیده می‌گیرند و عکس را از ارتفاعی هم‌تراز با چشمان مدل یا بالاتر می‌گیرند. ما هنگام گرفتن عکس تمام قد یا سه چهارم نباید نگران این باشیم که با نشستن روی زمین و رو به بالا گرفتن دوربین، عکس خراب خواهد شد، چرا که به این ترتیب علاوه بر بلندتر به نظر رسیدن مدل، تصویری "قهرمانانه‌تر" نیز خلق خواهد شد. گذشته از هر چیز، قوی به نظر رسیدن مدل، خواسته دو جانبه عکاس و مشتری است.

10